Retinol a kwasy - czy można je łączyć?
Retinol a kwasy - czy można je łączyć?

Brak słońca w okresie jesienno-zimowym bywa przygnębiający. Można jednak znaleźć w nim także dobre strony. To idealna pora na rozpoczęcie kuracji retinolem, która może przynieść naszej skórze mnóstwo korzyści. Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie retinoidów uwrażliwia cerę na działanie promieni słonecznych. Pojawia się również pytanie: czy retinol można stosować z kwasami? Owszem, jest to możliwe. Dla lepszego efektu retinol można połączyć z kwasami złuszczającymi. Kwas z retinolem będzie miał silne działanie i może przynieść spektakularne efekty. Jest jednak jedno „ale” – należy działać ostrożnie, używać odpowiednich stężeń składników i posiadać odpowiednią wiedzę, aby nie zaszkodzić swojej skórze i nie spowodować podrażnień lub nawet oparzeń.

Co to jest retinol?

Retinol to aktywna postać witaminy A z grupy retinoidów. Ma bardzo szerokie, potwierdzone badaniami, zastosowanie w pielęgnacji różnych typów cery. Jego działanie opiera się na kilku głównych procesach - pobudzaniu produkcji kolagenu, regulacji wydzielania sebum i delikatnym złuszczaniu naskórka. Połączenie tych cech sprawia, że retinol nie tylko wspaniale odmładza skórę, ale przede wszystkim poprawia cykl jej odnowy komórkowej. Substancja ta wykazuje ponadto skuteczne działanie przeciwzmarszczkowe i przeciwstarzeniowe. Efektami stosowania retinolu będą więc gęstsza, jędrniejsza, rozjaśniona i promienna skóra. Retinol pomaga także w walce z niedoskonałościami, przebarwieniami i zaskórnikami. Oznacza to, że doskonale sprawdzi się również w przypadku cer trądzikowych i problematycznych.

Do grupy retinoidów, oprócz popularnego retinolu, należą również retynaldehyd (powszechnie znany jako retinal) oraz kwas retinowy. Retinal używany jest w kosmetykach w niewielkim stężeniu dlatego powszechnie stosuje się go w kosmetykach dedykowanych posiadaczom cery wrażliwej lub naczynkowej. Kwas retinowy, ze względu na bardzo silne działanie, dostępny jest natomiast niemal wyłącznie w produktach przepisywanych na receptę.

Jak stosować retinol?

Po rozpoczęciu kuracji możemy zaobserwować tzw. reakcję retinoidalną, interpretowaną jako nadwrażliwość skóry na tę substancję. Ze względu na fakt, że nieodpowiednio stosowane produkty z retinolem i kwasami mogą mieć działanie drażniące i powodować zaczerwienienie, warto stopniować ich aplikację. Najlepiej zaczynać od mniejszych dawek i stężeń, a następnie krok po kroku zwiększać moc preparatu i częstotliwość jego aplikacji. Rozpoczynając terapię retinolem warto szukać preparatów o większej tolerancji i mniejszym ryzyku podrażnień, zapobiegnie to ewentualnemu nadmiernemu przesuszeniu i nieestetycznemu łuszczeniu się skóry. Zrezygnujmy też ze stosowania retinolu codziennie. Dawkujmy go sobie raz na 2-3 dni i  małymi krokami przyzwyczajajmy skórę do działania substancji aktywnej. 

Z jakimi kwasami należy uważać podczas stosowania retinolu?

W przypadku rozpoczęcia kuracji retinolem nie powinniśmy w tym samym czasie włączać kwasów do rytuału pielęgnacyjnego. Kwasy złuszczające możemy wprowadzić dopiero wówczas, gdy nasza skóra będzie miała już dobrą tolerancję na retinol, ale i wtedy zachowajmy czujność i szczególną ostrożność. 

W przypadku stosowania łagodnego retinolu od dłuższego czasu, można postawić na duet pielęgnacyjny typu kwas glikolowy i retinol, albo kwas azelainowy i retinol, niemniej jednak pamiętajmy, żeby aby nadal czujnie obserwować reakcje skóry i nie narazić jej na zbyt mocne podrażnienie. Wpływ czynnika na naszą cerę może być bowiem bardzo różny. Zależy on głównie  od wrażliwości skóry i naszych indywidualnych predyspozycji. 

Stosując terapię retinolem i/lub kwasami należy pamiętać o dodatkowej ochronie przeciwsłonecznej i włączyć do pielęgnacji kremy z filtrem SPF 50 np.: The Plant Base czy COSRX. Preparaty przeciwsłoneczne ochronią nas przed powstaniem przebarwień i podrażnień. Ryzyko wystąpienia takich reakcji skórnych jest jednym z powodów, dla których rozpoczęcie terapii z zastosowaniem retinolu zalecane jest nie w okresie letnim, a właśnie jesienno-zimowym. Jeżeli nasza skóra jest już przyzwyczajona do retinoidów to możemy stosować kurację cały rok. Róbmy to jednak świadomie, zawsze mając na uwadze konieczność ochrony przeciwsłonecznej i reagując na każde mniej lub bardziej nietypowe reakcje naszej cery.

Kwas glikolowy i kwas migdałowy

Kwas glikolowy i kwas migdałowy to kwasy alfa-hydroksylowe (AHA). Warto wiedzieć jaką skuteczność w pielęgnacji posiadają oraz czy mogą skutecznie uzupełnić działanie retinolu. Kwasy AHA mają działanie złuszczające i rozjaśniające, pobudzają też produkcję kolagenu. Stosuje się je przy pierwszych zmarszczkach, a nawet wcześniej - wdrażając profilaktykę starzenia się skóry. Dlatego kwas glikolowy i retinol oraz retinol i kwas migdałowy mogą wydawać się doskonałym duetem, jeżeli chodzi o pielęgnacje. Należy jednak pamiętać, że wymienione kwasy działają silnie złuszczająco, co może dodatkowo podrażniać naszą cerę. Nie powinniśmy stosować ich w jednej kuracji, jeżeli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i doświadczenia z zakresu kosmetologii.

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy to kwas beta-hydroksylowy (BHA). Skutecznie złuszcza naskórek i działa nawet w głębszych warstwach skóry. Ze względu na działanie przeciwzapalne i antybakteryjne polecany jest do cery trądzikowej. Jeżeli prowadzimy kurację retinolem, nie powinniśmy używać kwasu salicylowego. Jeśli nasza skóra jest już przyzwyczajona do retinolu i nie powoduje on przesuszeń lub podrażnień to można spróbować uzupełnić pielęgnację o kwas salicylowy, ale wyłącznie w roli preparatu normalizującego. Ważne jest, jednak aby zachować ostrożność, stosować niewielkie stężenia kwasu oraz nie nakładać w jednym procesie produktów z kwasami i retinolem. 

Kwas azelainowy

Kwas azelainowy wykazuje działanie rozjaśniające i przeciwzapalne, a dodatkowo nie uwrażliwia skóry na działanie promieni UV. Jest on substancją delikatnie złuszczającą. Z tego względu retinol i kwas azelainowy mogą stosować osoby o delikatnej skórze, jeśli tylko cera przyzwyczajona została już wcześniej do kuracji retinolem. Kwas azelainowy nie powinien wywołać podrażnień, ani rumienia, za to pięknie wyrówna koloryt naszej cery. Zawsze jednak łącząc kwasy złuszczające (nawet o niskich stężeniach) z retinolem należy zachować szczególną ostrożność. Najlepiej wdrażać je do swojej pielęgnacji pod okiem specjalisty.

Czy można łączyć retinol z kwasami i jak to zrobić dobrze?

Połączenie retinolu z odpowiednimi kwasami jest bardzo skuteczną metodą pielęgnacji, której efekty są wyraźnie widoczne. Takie połączenie ma przede wszystkim działanie przeciwzmarszczkowe, ale także normalizujące i przeciwtrądzikowe.

Nie wszystkie kwasy posiadają właściwości złuszczające. Kwasami, które można, a nawet warto, stosować w kuracji retinolem są: kwas hialuronowy, kwas ferulowy i kwas askorbinowy, czyli witamina C.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest popularnym składnikiem występującym w różnych produktach do pielęgnacji. Działa przede wszystkim nawilżająco. Wiąże cząsteczki wody, zatrzymując ją i zapobiega odwodnieniu skóry. Podczas kuracji retinolem na początku możemy zaobserwować przesuszenie lub podrażnienie skóry. Z tego względu retinol i kwas hialuronowy warto wdrażać w jednym czasie i nie tylko jest to bezpieczne dla naszej cery, ale wręcz wskazane z uwagi na skuteczne działanie nawilżające kwasu hialuronowego.

Kwas ferulowy

Kwas ferulowy jest silnym antyoksydantem, co oznacza, że działa skutecznie zarówno przeciwzmarszczkowo jak i przeciwstarzeniowo. Swoim działaniem pobudza syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, działa przeciwzapalnie i niweluje przebarwienia. Warto stosować go w trakcie kuracji witaminą C, ponieważ intensyfikuje ją i może zwiększać jej efektywność.

Kwas askorbinowy

Kwas askrobinowy jest powszechnie znany jako witamina C. Do jego głównych zadań należy antyoksydacyja. Dodatkowo witamina C bierze udział w syntezie kolagenu. Wykazuje działanie rozświetlające i rozjaśniające, dzięki czemu doskonale redukuje przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Można stosować witaminę C i retinol podczas jednej kuracji, jednak należy pamiętać, aby nie stosować preparatów nakładając je jeden po drugim. Postępując w ten sposób ryzykujemy powstanie podrażnień cery. Najlepiej przygotować swoją rutynę pielęgnacyjną tak, aby używać produktów z kwasem askorbinowym rano, a retinolu wieczorem. W niektórych produktach kosmetycznych mogą być zawarte oba te składniki aktywne, jednak wtedy receptura producenta jest opracowana w sposób, który gwarantuje konsumentowi maksimum bezpieczeństwa i skuteczności.

Przed rozpoczęciem kuracji dobrze wiedzieć jak retinoidy i kwasy działają na skórę. To jakie połączenie kwasów i retinolu okaże się najskuteczniejsze zależy od indywidualnych predyspozycji. Dla osób o cerze zdrowej, nie wykazującej skłonności do podrażnień, efekt może być widoczny przy częstym stosowaniu i dopiero przy wyższym stężeniu kosmetyków. Z kolei dla innych już niewielkie stężenia mogą okazać się wystarczające. Na początek przygody z retinolem warto więc wybrać najniższe stężenie i dopiero po czasie stopniowo je zwiększać. O ile na kwasy złuszczające powinniśmy uważać podczas kuracji retinolem, o tyle warto wdrożyć do swojej pielęgnacji silnie nawilżający kwas hialuronowy lub kwas ferulowy i witaminę C, które odpowiednio stosowane zintensyfikują działanie rozjaśniające i przeciwstarzeniowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl